2013 Roja Şanoyê a Cîhanê
Peyama Dario Fo
Araf - di navbera du welatan de-NUÇE TV
'Araf - di navbera du welatan de'
Theodora Kürt Tiyatrosu'nda
Etkin Haber Ajansı
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Kürtçe oyun ‘Araf’ büyük Ödüle aday
ANF-TARAF-BİRGÜN-KURDSHOW-GÜNLÜK-AKNEWS-TİYATRONLİNE-
Araf “Musa Anter’in Hayatı” Keferze Derneğin'de
TİYATRO AVESTA
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
BİR DİLİN ÖLÜMÜ SAHNEDE
‘Mirina Zimanekî’ Muammer Karaca Tiyatrosu’nda (ANF NEWS AGENCY)
Tiyatro Avesta Kürtçe oyunla varoşlarda
Rojnivîska Dînekî/Bir Delinin Güncesi
Araf yasaklandı (taraf)
Tiyatro Avesta’nın Araf’ı İzmir’de “araf”ta kaldı(taraf)
AYDIN ORAK ile söyleşi
Shakespeare Kürt olsaydı katledilirdi!
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye

BİR DİLİN ÖLÜMÜ SAHNEDE

‘Mirina Zimanekî’ Muammer Karaca Tiyatrosu’nda

Mehmed Uzun’un Kürtçeye çevirdiği Nobel Edebiyat Ödüllü Harold Pinter’in “Dağ Dili” oyunu ve Mehmed Uzun’un “Kahramanın Ölümü” adlı uzun şiiri “Bir Dilin Ölümü” olarak çapraz kurguyla Kürtçe 21 Nisan’da 20.00’de Beyoğlu Muammer Karaca Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Aydın Orak’ın çapraz kurguyla iki ayrı eseri aynı sahnede farklı rejisiyle sahnelenen oyunda Bilal Bulut, Şengül Özdemir, Perihan Adalmış ve Aydın Orak’ın başarılı performanslarıyla rol aldığı oyunun müzikleri Kürt rockçu Ciwan Haco’ya ait. Oyunun ışık tasarımı Ahmet Çay, kostüm Sezgin Aydın, yönetmen asistanı Sait Külen ve plastik makyaj Soner Caner’e ait.

Oyuncu-yönetmen Aydın Orak’ın iki oyunu çapraz kurguyla farklı bir tiyatro anlayışıyla Kürt Tiyatro sahnesine yeni bir deneme kazandırdı. Kürt romanının en önemli isimlerinden biri olan Mehmed Uzun’un bu uzun şiiri “Mirina Egîtekî” ilk kez Harold Pinter’in “Zimanê Çiya” oyunuyla paralel bir şekilde sahneleniyor. Yerli ve yabancı bu iki yazarın iki eseri aynı sahnede hayat buluyor. Kaderin cilvesi olsa gerek her iki büyük yazar da kanser hastalığından dolayı yaşama veda etmişti. Tiyatro Avesta Musa Anter’in hayatını anlatan “Araf” oyununun sahnelemesine de devam ediyor.

“RESMİ DİLDEN BAŞKA DİL KONUŞAMAZSINIZ, YASAK!”

Harold Pinter, 1985 yılında Türkiye’ye geldiğinde Diyarbakır Hapishanesi’nin ziyaretinden sonra ülkesine döndüğünde bu oyunu ele alır. Kürtlerin dili ve kültürü üzerindeki baskılar onu bu oyunu yazmaya yöneltti. “Dağ Dili” olduğu gibi Kürtçe yasağını konu ediniyor. Bilinmez bir ülkede yaşayan, “dağ”lı bir ana, tutuklu oğluyla görüşme sırasında kendi ana dilinden başka bir dili 'bilmediği' için konuşamaz. Görüşme sırasında kendi dilinde ancak, 'Ekmek getirdim', 'Elma getirdim' diyebiliyor. Gardiyan'ın sertliğine maruz kalan yaşlı kadın, sonra da ölür. “Dağ Dili”nden birkaç diyalog şöyledir; "Dinleyin şimdi. Sizler dağdan geldiniz. Dinliyor musunuz beni? Sizin diliniz yok, ölmüş. Yasak. Burada sizin dağlı dille konuşma izni yok. Kendi adamlarınızla kendi dilinizle konuşma yok. Yasak. Anlaşıldı mı? Konuşamazsınız kendi dilinizle. Kanunen yasak. Resmi dil neyse onu konuşursunuz. Burada bir tek o dile izin var. Kendi dağlı dilinizle konuşmaya kalkarsanız, çok fena ceza yersiniz.”

BİR YİĞİTLİK DESTANI…

Mehmed Uzun’un gerçek bir olaydan esinlendiği “Mirina Egîtekî / Bir Yiğidin Ölümü” adlı uzun şiirinde yiğitlik destanı olarak gerçekliğini koruyor. Bütün savaşçı kültürlerde ortak olan yiğitlik teması şiirsel bir dille öykü ile kurgulanarak anlatılıyor. Aynı zamanda Kürtçenin zenginliğinin sergilenmesi açısından şiir başarılı bir çizgide ilerliyor. “Yiğitlik, Ölüm, Aşk, Ana Sevgisi, İhanet, Kahramanlık, Dünya, Baba, Kardeş, Yokluk, Çocukluk, Arkadaş, Rüya, Dağlar…” gibi temaların içerisinde olduğu “Bir Yiğidin Ölümü” adlı şiir, militarizmin kuşatması altında sıkışıp kalan beş kahramanın hikâyesini anlatıyor.

KÜRTÇE’NİN TİYATRO AVESTA’SI

Aydın Orak ve Cihan Şan’ın kurduğu grup, 2003 yılında “Bir İhsak’sın Bir Cemil” oyunuyla Tiyatro Avesta adını alır. Grubun ilk Kürtçe oyun denemesi olan “Bir Delinin Güncesi” N. Gogol’un ünlü klasiğini Kürt Tiyatrosu’na uyarladı. Daha çok özel ve deneysel oyunlar için bir araya gelen grup, daha sonra Aziz Nesin’in “Sen Gara Değilsin” adlı eserini Kürtçeye çevirdi. Tiyatro Avesta oyunlarını Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali ve Batman-Hasankeyf Festivali olmak üzere yurtiçi ve yurt dışı birçok kez turne düzenledi. “Araf / İki Ülke Arasında” adlı oyunu birçok ilde sahneledi. Musa Anter’in yaşamının anlatıldığı “Araf/ İki Ülke Arasında” İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle sahnelendi. Bu oyunun sahnelenmesine devam ediliyor.

Mehmed Uzun’un Kürtçeye çevirdiği Nobel Edebiyat Ödüllü Harold Pinter’in “Dağ Dili” oyunu ve Mehmed Uzun’un “Kahramanın Ölümü” adlı uzun şiiri “Bir Dilin Ölümü” olarak çapraz kurguyla Kürtçe 21 Nisan’da 20.00’de Beyoğlu Muammer Karaca Tiyatrosu’nda sahnelenecek. Oyunun biletleri Mezopotamya Kültür Merkezi(MKM), Medya Kitapevi ve Radîn Cafe’de bulunabilir.

ANF NEWS AGENCY