2013 Roja Şanoyê a Cîhanê
Peyama Dario Fo
Araf - di navbera du welatan de-NUÇE TV
'Araf - di navbera du welatan de'
Theodora Kürt Tiyatrosu'nda
Etkin Haber Ajansı
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Kürtçe oyun ‘Araf’ büyük Ödüle aday
ANF-TARAF-BİRGÜN-KURDSHOW-GÜNLÜK-AKNEWS-TİYATRONLİNE-
Araf “Musa Anter’in Hayatı” Keferze Derneğin'de
TİYATRO AVESTA
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
BİR DİLİN ÖLÜMÜ SAHNEDE
‘Mirina Zimanekî’ Muammer Karaca Tiyatrosu’nda (ANF NEWS AGENCY)
Tiyatro Avesta Kürtçe oyunla varoşlarda
Rojnivîska Dînekî/Bir Delinin Güncesi
Araf yasaklandı (taraf)
Tiyatro Avesta’nın Araf’ı İzmir’de “araf”ta kaldı(taraf)
AYDIN ORAK ile söyleşi
Shakespeare Kürt olsaydı katledilirdi!
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye

Kürtçe oyun ‘Araf’ büyük Ödüle aday

Kürtçe oyun ‘Araf’ büyük Ödüle aday

İSTANBUL - Tiyatro Avesta’dan Cihan Şan’ın kaleme aldığı ve Aydın Orak’ın yönetip oynadığı  “Araf-İki Ülke Arasında” adlı Kürtçe tiyatro oyunu Tiyatro… Tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri’ne aday olarak gösterildi. Türkiye tiyatro tarihinde ilk kez bir Kürtçe tiyatro oyunu “Tiyatro Ödülleri”ne aday gösteriliyor.

Kürt aydını Musa Anter’in yaşam öyküsünden kesitlerin olduğu “Araf-Di Navbera Du Welatan De” geçen yıl Nusaybin’de binlerce kişinin katılımıyla gala yapmıştı. Araf, Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’nin yanı sıra İsveç’in başkenti Stockholm’de de sahnelenip büyük beğeni toplamıştı. Oyun ayrıca İzmir’de sahnelenmesi emniyet ve valilik tarafından engellenmişti.

Oyun, Kürt aydınlarından Musa Anter’in 55 yıllık yaşamını anlatırken, faili meçhul bir cinayete kurban gitmesine dikkat çekerek, günümüzde hala aydın cinayetlerinin devam ettiğine işaret ediyor. Kendisini her zaman İstanbullu ve Mardinli olarak bilen ve hiçbir şekilde ayırımcılık yapmayan oyun karakteri -Kürt aydını Anter'in, bir diğer deyişle Araf’ın, iki dil ve iki kültür arasındaki köprü görevini bir kez daha hatırlatan oyun, ülkemizdeki toplumsal barışı, hoşgörüyü ve bugünlerde unutulan kardeşliği hatırlatıyor. 

Tiyatro Avesta ve tiyatro ödülleri 

Aydın Orak ve Cihan Şan’ın kurduğu grup, 2003 yılında “Bir İhsak’sın Bir Cemil” oyunuyla Tiyatro Avesta ismini aldı. Grubun ilk Kürtçe oyun denemesi olan “Bir Delinin Güncesi” Gogul’un ünlü klasiğini Kürt Tiyatrosu’na uyarladı. Daha sonra Aziz Nesin’in “Sen Gara Değilsin” adlı eserini Kürtçeye çeviren Tiyatro Avesta, Musa Anter’in hayatından kesitlerin anlatıldığı “Araf” oyununu sahneledi. Ardından Harold Pinter’in “Dağ Dili” ve Mehmed Uzun’un “Bir Yiğidin Ölümü” adlı iki eseri aynı sahnede “Bir Dilin Ölümü” ismiyle çapraz kurguyla sahneledi. Kürt tiyatro grubu Tiyatro Avesta’nın bu oyunlarının sahnelenmesi devam ediyor. 

Tiyatro… Tiyatro Dergisi’nin gelenekselleşen Tiyatro Ödülleri’nin 2009 Ödüllerinin adaylığına ilk kez Kürtçe bir oyun gösteriliyor olması tarihte bir ilk olma özelliğini taşıyor. 

ANF-TARAF-BİRGÜN-KURDSHOW-GÜNLÜK-AKNEWS-TİYATRONLİNE-KURDİSTANPOST-HABER7-YÜKSEKOVAHABER