2013 Roja Şanoyê a Cîhanê
Peyama Dario Fo
Araf - di navbera du welatan de-NUÇE TV
'Araf - di navbera du welatan de'
Theodora Kürt Tiyatrosu'nda
Etkin Haber Ajansı
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Kürtçe oyun ‘Araf’ büyük Ödüle aday
ANF-TARAF-BİRGÜN-KURDSHOW-GÜNLÜK-AKNEWS-TİYATRONLİNE-
Araf “Musa Anter’in Hayatı” Keferze Derneğin'de
TİYATRO AVESTA
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
BİR DİLİN ÖLÜMÜ SAHNEDE
‘Mirina Zimanekî’ Muammer Karaca Tiyatrosu’nda (ANF NEWS AGENCY)
Tiyatro Avesta Kürtçe oyunla varoşlarda
Rojnivîska Dînekî/Bir Delinin Güncesi
Araf yasaklandı (taraf)
Tiyatro Avesta’nın Araf’ı İzmir’de “araf”ta kaldı(taraf)
AYDIN ORAK ile söyleşi
Shakespeare Kürt olsaydı katledilirdi!
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye

Tiyatrocular tutuklamaları kınadı

Tiyatrocular tutuklamaları kınadı

Nisan ayında yüzlerce kişinin tutuklanmasıyla Kürt hareketine karşı başlatılan baskıların DTP’nin kapatılması, milletvekillerinin düşürülmesi ve seçilmişlerin tutuklanmasıyla tehlikeli bir noktaya geldiğine dikkat çeken çok sayıda tiyatrocu, Kürt siyaseti ve seçilmişleri üzerindeki baskıları kınadı.

Konuya ilişkin İHD İstanbul Şube’de ortak basın toplantısı düzenleyen, farklı yerlerde tiyatro yapan Kürt tiyatro sanatçıları, Kürtlere yönelik baskı ve zulmün bir kampanya haline geldiğine dikkat çekerek, sanat yapma ortamının da ortadan kaldırıldığını bildirdi.

Tiyatro Avesta, Destar Tiyatro, Seyri Mesel ve MKM tiyatrocuları ve daha çok sayıda tiyatro emekçisinin bir araya geldiği açıklamada hazırlanan ortak metin okundu. Açılış konuşmasını Kürtçe yapan tiyatro oyuncusu Aydın Orak, gelinen noktada neredeyse sanat yapma koşullarının ortadan kalktığını belirtti. Berfin Zenderlioğlu’nun okuduğu metinde; "DTP’nin kapatılmasının ardından bugünlerde kendi seçilmiş belediye başkanları ve parti çalışanlarını da yaka paça gözaltına alınıp hapishaneye gönderildiler. Bizler bu halkın tiyatrosunu yapanlar, bu savaş çığırtkanlığına dur diyoruz. Seçilmişlere karşı yaşanan tutuklama terörü, Kürt halkına yönelik örgütsüzleştirme, iradesizleştirme ve tasfiye saldırısıdır. Halkın özgür iradesiyle seçtiği belediye başkanları, İnsan Hakları Derneği başkanı ve eski milletvekillerinin de aralarında olduğu 23 kişi, gece geç saatlere kadar süren sorgulamalarının ardından tutuklanarak cezaevine gönderildiler" dendi.

Yaşananların gerçek anlamda bir hukuksuzluk örneği olduğunun dile getirildiği metinde, "Bu tutuklama terörü, örgütlenme ve söz söyleme hakkına faşizan bir saldırıdır. Kürt halkının demokratik taleplerine devletin ve AKP hükümetinin cevabı 80 gözaltı ve 23 kişiyi tutuklama olmuştur. Bu tutuklamalar devam ediyor. Soruyoruz; AKP hükümetinin uzun zamandır söz ettiği açılım bu mudur? Biz tiyatrocular, bu saldırılara derhal son verilmelisi gerektiğini ve tutuklananların derhal serbest bırakılmasının demokratik ve insan haklarına saygılı bir devletin işi olduğunu belirtiyoruz. Aksine telafisi olamayacak bir savaşın içine itildiğimizin farkındayız" diye belirtildi.

Kürt halkının seçilmiş iradeleri üzerindeki devlet baskılarının derhal son bulması gerektiği kaydedilen metinde, "Aydınları, tiyatrocuları, sanatçıları, ilerici demokratik kamuoyunu ve insan hakları savunucularını yaşanan saldırılara karşı sesini yükseltmeye, demokratik tepkisini göstermeye çağırıyoruz. Tutuklananların derhal serbest bırakılmasını, demokratik siyasetin önünün açılmasını istiyoruz. Yoksa yarın geç olabilir. Sayın Osman Baydemir’in de belirttiği gibi; yarın tutulacak bir el, muhatap alabilecek bir Kürt bulamazsınız. Biz bu halkın tiyatrocuları; Artık acıları, trajedileri sahnelerimizde görmek istemiyoruz. Hükümete son çağrımız şudur; bu acılara sebep siz olmayın!" dendi.

Son olarak konuşmasını Kürtçe bitiren Aydın Orak, yaşanan olumsuz havadan dolayı sahneye ve tiyatroya konsantre olamadıklarını, bu gerilimin durması için tutuklamalara son verilmesi ve tutuklanan Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması gerektiği belirtti.

ANF-DİHA-KURDSHOW-KURDİSTAN-POST