2013 Roja Şanoyê a Cîhanê
Peyama Dario Fo
Araf - di navbera du welatan de-NUÇE TV
'Araf - di navbera du welatan de'
Theodora Kürt Tiyatrosu'nda
Etkin Haber Ajansı
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Kürtçe oyun ‘Araf’ büyük Ödüle aday
ANF-TARAF-BİRGÜN-KURDSHOW-GÜNLÜK-AKNEWS-TİYATRONLİNE-
Araf “Musa Anter’in Hayatı” Keferze Derneğin'de
TİYATRO AVESTA
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
BİR DİLİN ÖLÜMÜ SAHNEDE
‘Mirina Zimanekî’ Muammer Karaca Tiyatrosu’nda (ANF NEWS AGENCY)
Tiyatro Avesta Kürtçe oyunla varoşlarda
Rojnivîska Dînekî/Bir Delinin Güncesi
Araf yasaklandı (taraf)
Tiyatro Avesta’nın Araf’ı İzmir’de “araf”ta kaldı(taraf)
AYDIN ORAK ile söyleşi
Shakespeare Kürt olsaydı katledilirdi!
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye

Araf'a En İyi Tek Kişilik Oyun Ödülü

Araf'a En İyi Tek Kişilik Oyun Ödülü

 

Tiyatro Avesta'nın sahnelediği ve Aydın Orak'ın yönetip oynadığı Araf / İki Ülke Arasında adlı tek kişilik oyun Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri'nce En İyi Tek Kişilik Prodüksiyon ödülü aldı.

 

Öldürülen Kürt aydını Musa Anter'in hayat hikayesinden yola çıkarak kaleme alınan Araf, önceki gün Kumbaracı50 sahnesindeki gösteriminden sonra ödülü takdim edildi. XI. Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri adına Ömer Şahinbaş'ın Tiyatro Avesta'yı altı yıldır takip ettiklerini ve bu ödülü hakkettiklerini dile getirerek, ödülü oyunun yönetmen ve oyuncusu Aydın Orak'a takdim etti.

 

Aydın Orak ise, ödülü Musa Anter şahsında Hrant Dink'in yanı sıra bugüne kadar katledilen ve şuan cezaevlerinde olan tüm aydın ve gazetecilere adadığını söyledi.

 

TİYATRO AVESTA 2003'TE KURULDU

 

Tiyatro Avesta 2003 yılında Aydın Orak ve Cihan Şan öncülüğünde kuruldu. Grup oyunlarını Kürt dilinde sahneye koyar. Avesta 2005'te Gogol'un Bir Delinin Güncesi oyununu Aydın Orak'ın çevirisiyle sahneler ve yurtiçi ve yurtdışında dört yıl boyunca sahneler. 2007'de Aziz Nesin'in Sen Gara Değilsin oyununu Turgay Tanülkü rejisiyle sahneler. 2008'de Cihan Şan'ın yazdığı Musa Anter'in yaşamını anlatan Araf/İki Ülke Arasında adlı tek kişilik oyununu Aydın Orak yönetip oynar.

 

Araf İsveç, Avusturya, İsviçre, Almanya ve Türkiye'nin birçok il ve ilçesinin yanı sıra Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nde sahnelenir. Oyun XI. Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri'nce Tek Kişilik Prodüksiyon Ödülü alır ve Tiyatro Tiyatro Ödülleri'ne aday gösterilir. Araf sahnelenmeye devam ediyor. Avesta, 2009'da Harold Pinter'in Dağ Dili ve Mehmed Uzun'un Bir Yiğidin Ölümü adlı iki ayrı eseri Bir Dilin Ölümü adıyla Aydın Orak'ın rejisiyle çapraz kurguyla sahneler.