2013 Roja Şanoyê a Cîhanê
Peyama Dario Fo
Araf - di navbera du welatan de-NUÇE TV
'Araf - di navbera du welatan de'
Theodora Kürt Tiyatrosu'nda
Etkin Haber Ajansı
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Daf/Kapan bayramda kuruluyor
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Taksim'e 'Kapan' Kuruluyor!
Kürtçe oyun ‘Araf’ büyük Ödüle aday
ANF-TARAF-BİRGÜN-KURDSHOW-GÜNLÜK-AKNEWS-TİYATRONLİNE-
Araf “Musa Anter’in Hayatı” Keferze Derneğin'de
TİYATRO AVESTA
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
Araf Rengahenk Sanat Evi’nde
BİR DİLİN ÖLÜMÜ SAHNEDE
‘Mirina Zimanekî’ Muammer Karaca Tiyatrosu’nda (ANF NEWS AGENCY)
Tiyatro Avesta Kürtçe oyunla varoşlarda
Rojnivîska Dînekî/Bir Delinin Güncesi
Araf yasaklandı (taraf)
Tiyatro Avesta’nın Araf’ı İzmir’de “araf”ta kaldı(taraf)
AYDIN ORAK ile söyleşi
Shakespeare Kürt olsaydı katledilirdi!
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Tiyatro Avesta Kürtçe Islık Çalıyor(Bianet)
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye
Apê Mûsa bi ‘Araf’ê li Swêdê ye

MUSA ANTER, ‘ARAF’LA ANILDI (Birgün)

MUSA ANTER, ‘ARAF’LA ANILDI (Birgün)

Fail-i meçhul bir cinayetle yaşamını yitiren Kürt aydını Musa Anter, ölümünün 17. yıldönümünde önceki gece İsveç’in başkenti Stockholm’de sergilenen tek kişilik bir tiyatro gösterisiyle anıldı. Gösteriye ölen Anter’in çocukları da katılırken, gecede duygulu anlar yaşandı. Tiyatro Avesta geçen yıl ‘Araf’ oyununa Musa Anter’in öldürülüşünün yıldönümünde kendi doğduğu yer olan Nusaybin’de binlerce seyircinin katılımıyla gala yapmıştı.


Kürt aydın Musa Anter’in yaşamından kesitlerin anlatıldığı ‘Araf / İki Ülke Arasında’ adlı Kürtçe tiyatro oyunu İsveç’in başkenti Stockholm ABF Gösteri Salonu’nda sahnelendi. Yer yer seyircilerce ayakta alkışlanan tek kişilik oyun, büyük beğeni topladı. Aydın Orak’ın tek kişilik oyunda sergilediği ve belgesel tiyatro niteliğindeki performansın finali baştan verildi. Dramatik ve komik olay ve öyküleri dengeli bir biçimde sahnelendiği ve epik bir anlatım tarzının tercih edildiği oyunu Tiyatro Avesta düzenlerken, Musa Anter ve oyuncu Aydın Orak aynı anda sahnede gösterilmiş oldu.


Müziklerini Efkan Şeşen’in yaptığı, Cihan Şan’ın yazdığı ve Aydın Orak’ın yönetip oynadığı oyun, Musa Anter’in çarpıcı yaşam hikâyesinden kesitler taşıyor. Anter’in köy yılları, okul ve cezaevi yılları, yaşadığı komik ve dramatik öykülerin yer aldığı ‘Araf’, sinevizyon, ses ve video kayıtları ile de desteklendi.


Stockholm’de ilk defa sahnelenen ‘Araf’ oyunu ile Musa Anter yıllardır İsveç’te yaşayan ailesi ve sevenleri ile bir kez daha buluştu. Musa Anter’in çocuklarından Anter Anter ve Rahşan Anter-Yorozlu, Musa Anter’in torunları ve yeğeni Seyidhan Anter ile birçok seyirci ‘Araf’ı izlerken duygusal anlar yaşadı. İsveç’in değişik şehir ve bölgelerinden Stockholm’e gelen seyirciler arasında Kürt yazar ve sanatçılar ile İsveç’teki Kürt Sivil İnisiyatif temsilcileri de programda yerlerini almıştı.


Musa Anter’in yaşamını ve oyunu yorumlayan izleyiciler, İsveç’i ikinci vatanı olarak addeden Musa Anter aslında hayatı boyunca İsveç’i ziyaret edemediğini, buna karşın Musa Anter’in yaşadığı dramatik ve sancılı politik hayatı dolayısıyla ailesinin İsveç’e göç etmek zorunda kaldığını dile getirdi. İzleyiciler ayrıca ailesi sürgünde, kendisi çoğu zaman hapishanelerde, zaman zamanda politik arenada demokratik mücadelesini sürdüren Musa Anter’in, 20 Eylül 1992’de JİTEM tarafından katledildiğini iddia etti.

BİRGÜN GAZETESİ

 

13:23 21 Eylül 2009